• +421 910 910 797
  • daniel.ban@biogaspark.sk

Zelená energia

Čistá energia z prírody

je energia získaná z obnoviteľných zdrojov. To znamená, že na rozdiel od fosílnych palív (uhlie, ropa, zemný plyn), ktoré sa raz minú, sa obnoviteľné zdroje neustále dopĺňajú.

Prečo je zelená energia dôležitá?

Výroba zelenej energie neprodukuje škodlivé emisie, ktoré spôsobujú znečistenie ovzdušia a globálne otepľovanie.
Obnoviteľné zdroje energie sú prakticky nevyčerpateľné, čo zabezpečuje energetickú sebestačnosť aj pre budúce generácie.

Jej využívanie je kľúčové pre ochranu životného prostredia a zabezpečenie udržateľnej budúcnosti.

Anaérobnou fermentáciou spracovávame odpadovú a inú biomasu z ktorej získanú energiu meníme na využiteľnú a obnoviteľnú energiu. Zhodnotením odpadu predlžujeme reťazec jeho využitia, redukujeme emisie skleníkových plynov a meníme odpad na hnojivo.

Proces vzniku bioplynu:

1. Hydrolýza, je prvá fáza, kde sa komplexné organické molekuly (ako sú sacharidy, proteíny a tuky) rozkladajú na jednoduchšie rozpustné molekuly (napr. cukry, aminokyseliny a mastné kyseliny). Toto uľahčuje mikroorganizmom ich ďalšie spracovanie

2. Acidogenéza, v tejto fáze baktérie premenia jednoduché molekuly na prchavé mastné kyseliny (napríklad kyselina octová), alkohol, oxid uhličitý, vodík a ďalšie vedľajšie produkty.

3. Acetogenéza, Acetogénne baktérie premenia prchavé mastné kyseliny a alkohol na octovú kyselinu, oxid uhličitý a vodík. Tento krok je dôležitý pre prípravu substrátu na poslednú fázu.

4. Metanogenéza, Metanogénne baktérie premenia octovú kyselinu, vodík a oxid uhličitý na metán (CH₄) a oxid uhličitý (CO₂). Tento krok je kľúčový pre tvorbu bioplynu, pričom metán je hlavnou zložkou bioplynu, ktorá je horľavá a energeticky hodnotná.

Využitie bioplynu: